Wystawa Andrzeja Zagórskiego w Gniewie 15.05.2025
Andrzej Zagórski – jeden z naszych bardzo aktywnych fotograficznie oraz podróżniczo członków – zaprasza na wernisaż wystawy z autorskiego cyklu „Czarujące Krajobrazy) cz. 10, poświęconej tym razem Jordanii, SantoAnao- Madagaskarowi oraz Namibii.
Spotkanie w dniu 15 maja o 13.00 w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie, Plac Grunwaldzki 16/17.
O autorze
Andrzej ZAGÓRSKI
Urodzony w Gdańsku; w mieście tym zdobywał wykształcenie, pracował zawodowo i prowadzi ponad 27 lat firmę inżynierską.
Taternik, alpinista, zamiłowany w pięknie litosfery i w realizacji wyzwań związanych z górami wysokimi -fotograf amator, członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Dzieli swoje pasje z żoną Marią ZAGÓRSKĄ, lekarzem wyprawowym, filmowcem amatorem.
W wyprawach towarzyszą im doświadczeni przewodnicy IVBV, ratownicy, alpiniści, himalaiści polscy, i lokalni – słowaccy, włoscy, francuscy, kurdyjscy, mongolscy, nepalscy.
Przerwy urlopowe i od wyzwań górskich wypełniają im trekkingi i zwiedzanie lokalizacji typowanych jako „obdarzone szczególnym urokiem natury”.
O wystawie
„Czarujące Krajobrazy” – Nature Art Event cz . X jest kompozycją fotografii dobranych z wcześniejszych dziewięciu wystaw autorskich.
Są to wybrane pejzaże z wypraw trekkingowych w Jordanii-2022 , w północnej części Madagascaru-2022, na wyspie Santo Antao-2023 /Archipelag Zielonego Przylądku/ i z jeep safari w Namibii -2024.
Intencją autora zdjęć jest odbicie, zwiedzającym wystawę, subtelnych, ciepłych emocji, którymi promieniują te urokliwe sanktuaria natury: unikalne-bajkowe formacje skalne /wulkaniczne i tektoniczne/, przepiękne monumentalne klify. Jedne miejsca natura obdarzyła zjawiskową roślinnością, szczególną fauną, inne obdarowała np. „kwiatami pustyni”.
W każdych z tych miejsc osadnicy próbowali stworzyć sobie oazy z warunkami do bezpiecznego życia i rozwoju potomstwa. Chroniono się i walczono z najeźdźcami /piratami, łowcami niewolników/,z tępiącymi kulturę, tradycję, religię czy grabiącymi ich majątek.
Autor wystawy zachęca też do zapoznania się z bogatą historią, kulturą mieszkańców tych przepięknych ziem, które często są przesączone potem i krwią wyciętych w pień lokalnych populacji lub sprzedanych w niewolę przez obłąkanych najeźdźców wysyłanych przez Imperia w imię wyższych interesów
geopolitycznych.
Podziękowania
Autor wyraża podziękowanie Pani Dyrektor Annie CZYŻEWSKIEJ za możliwość prezentacji fotografii i również zespołowi wspomagającemu organizację tego wydarzenia.
Autor docenia b. duży wkład pracy absolwentów i wykładowców ASP w Gdańsku przy selekcji zdjęć.
Dziękuje współpracującym krytykom, zawodowym fotografom, przyjaciołom z GTF i innym osobom za wkład w kadrowanie, retusz i za wykonanie dodatkowych prac graficznych.
Szczególne podziękowania dla małżonki Marii za jej wsparcie w realizacji wyzwań i obniżanie ich poziomu ryzyka.
Kontakt z Autorem: ostoya@nullostoya.pl.pl
Andrzej ZAGÓRSKI