CZŁOWIEK W NATURZE NATURA CZŁOWIEKA – wystawa fotografii Kazimiery Prabuckiej
Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wystawę fotografii Kazimiery Prabuckiej „CZŁOWIEK W NATURZE NATURA CZŁOWIEKA”.
Wernisaż: 8.07.2024, g 17:00
Wystawa: lipiec i sierpień w godz. pracy biblioteki tj. poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek g.9:00-17:00, środa 9:00-15:00
Miejsce: Biblioteka Żabianka, ul Gospody 3B, Gdańsk
O AUTORCE
Mieszkała i pracowała w Starogardzie Gd.
W placówkach kultury i szkolnictwie prowadziła zajęcia pozalekcyjne, opiekuńcze, socjoterapeutyczne, artystyczne, teatralne /też lalkowe z uprawnieniem instruktora I kat./, turystyczne i inne.
Zamiłowania: muzyka, teatr, taniec, plastyka.
Hobby: rękodzielnictwo / w tym specjalność makrama/ mini ogrodnictwo, no i bardzo szeroko rozumiana natura.
Po przejściu na emeryturę wróciła do Gdańska – miejsca swojego urodzenia. „Nowy etap życia” zaczęła od rozwijania swoich zainteresowań plastycznych. Przez 17 lat była aktywnym członkiem Nadbałtyckiego Stowarzyszenia Plastyków im. M.Mokwy w Gdańsku, doskonaląc się w sztuce malarstwa. Brała udział w indywidualnych i zbiorowych wystawach a doceniona została kilkoma znaczącymi nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska.
5 lat temu, po zdobyciu podstawowych umiejętności, całkowicie zawładnęła Nią przygoda z aparatem fotograficznym. Od października 2022 r. jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego.
NATURA była i jest głównym tematem twórczości w malarstwie czy fotografii.
AUTORKA O WYSTAWIE
NATURA od zawsze budzi mój podziw. Jej piękno, bogactwo form, złożoność, różnorodność, wielowymiarowość, wyjątkowość oraz niesamowita współzależność i niepowtarzalność.
Dla mnie zawsze oznaczała cudowny, żywy, jednolity organizm, nierozerwalnie łączący materię nieożywiona i ożywioną z wszelkimi nieodzownymi organizmami żywymi.
Twór to doskonały, który kształtował się przez miliardy lat, tworząc klimat i warunki dla wielorakich form życia – w tym człowieka.
Jako ludzkość stanęliśmy obecnie w punkcie, w którym czas najwyższy by uświadomić sobie, że przekroczyliśmy próg możliwości natury i ingerując w nią bez opamiętania, możemy doprowadzić do całkowitego unicestwienia życia na Ziemi.
To ostatni moment, by poddać refleksji nasze obecne style życia a następnie podjąć decyzje i działania by naszą planetę i przyszłe pokolenia uchronić przed klęską i cierpieniem spowodowanymi katastrofalnymi i nieodwracalnymi już skutkami zmiany klimatu.
Tak zapamiętale malując wcześniej a obecnie fotografując, zaczęłam się zastanawiać co /oprócz proekologicznego stylu życia, który od kilku dziesiątek lat już stosuję/ mogę jeszcze dla klimatu i natury zrobić. Pośród technik stosowanych w fotografii odpowiednią /dla podjęcia tego tematu/ okazała się moja ulubiona technika podwójnej i wielokrotnej ekspozycji.
Chciałabym aby ta wystawa /chociaż trochę/ wzmogła siłę doceniania znaczenia nierozerwalności jakości naszego bytu ze stanem naszej planety i jej klimatu.