Nie/zwyczajny Gdańsk – wystawa Aleksandra Orzechowskiego w CH Osowa

Serdecznie polecamy wystawę zrealizowaną we współpracy GTF z CH Osowa. Wystawa fotograficzna “NIE/ZWYCZAJNY GDAŃSK” będzie prezentowany w dniach 17 października – 30 listopada 2022. Wstęp wolny w godzinach otwarcia galerii.

Nie/zwyczajny Gdańsk“, to klasyczne widoki, niecodzienna aura, nowa architektura, znane zabytki, kultowe miejsca, symboliczne obiekty, kontrowersyjne formy, podwórkowe kadry, iluzja, realne obrazy… to wszystko przeplata się w fotografiach Aleksandra Orzechowskiego.  Zdjęcia powstały w drugiej dekadzie XXI wieku. Niektóre fotografie wykonane zostały z użyciem obiektywu typu “rybie oko”, co sprawia, że widzimy znane nam kadry w nieco zakrzywionej perspektywie. Inne zaś obrazy skadrowane są “długą ogniskową”, czego efekt też może wprawiać widza w zdumienie. Ekspozycja utrzymana jest w konwencji monochromatycznej; gra świateł i cieni, kształtów, czerni i bieli z dość sporą dawką kontrastu. Fotografie eksponowane są w formacie 50x70cm.

O Autorze

Aleksander Orzechowski, autoportret
Aleksander Orzechowski, autoportret

Aleksander Orzechowski – (’81 Gdańsk) Fotograf samouk. Rysowanie światłem sprawia mu ogromną przyjemność, dodaje energii, pozwala wyciszyć się, zrelaksować. Otaczającą lub wykreowaną rzeczywistość rejestruje zarówno na analogowej jak i digitalnej kliszy. Swoją świadomą przygodę z fotografią rozpoczyna w 2007 roku samodzielnie zdobywając wiedzę w zakresie tej dziedziny sztuki. Spotkanie z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym (GTF) w 2014 roku uczyniło jego przygodę z fotografią bujniejszą, dało nowe doświadczenia. Od 2017 roku zajmuje się fotografią profesjonalnie realizując sesje osobiste i reportażowe dla klientów indywidualnych i biznesowych. Autor trzech wystaw indywidualnych, m.in. “Nie/zwyczajny Gdańsk” w Galerii GTF w 2019 roku oraz “Niepewność” w Kreatywna Cafe w Gdańsku w 2019r. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in. “GTF. 70 lat w Gdańsku” w Domu Uphagena w Gdańsku w 2017r. oraz “Fotokonfrontacje” (2017-2018) w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA w Koszalinie. W 2022 roku jego dwie prace wykonane w technice cyjanotypii prezentowane były podczas wystawy poświęconej dawnym technikom fotograficznym w Kielcach “Fotoperyferie 2022”.