Sopockie witraże w Dworku Sierakowskich – wystawa Marii Różańskiej

Serdecznie polecamy nową odsłonę wystawy Marii Różańskiej ‘Sopockie witraże”. Wernisaż odbędzie się w środę, 5 lutego o godzinie 18:00 w Dworku Sierakowskich w Sopocie, ul Czyżewskiego 12. Ekspozycja prezentowana będzie do 1 marca 2020 roku. Galeria czynna codziennie w godzinach 12-18. (tps-dworek.pl)

O wystawie
Witraże, to niezwykle piękne detale, które obok wieżyczek i drewnianych werand są charakterystyczne dla sopockiej architektury końca XIX i początku XX w. Odpowiadały wymogom panującej w tamtym okresie mody i nadawały miastu niezwykłego klimatu oraz uroku. Witraże  umieszczano najczęściej na klatkach schodowych kamienic, ale bywało także, że znajdowały się  we wnętrzach mieszkań czy w balustradach balkonów. Zwykle okno witrażowe ozdabiano kolorową bordiurą, ale bywały też i takie, podnoszące prestiż posesji, gdzie cała płaszczyzna okna była pięknie skomponowanym obrazem. Światło przechodzące przez takie okno w zależności od pory dnia czy też roku malowało na ścianach, podłodze, parapetach niezwykłe, barwne impresje.

W imieniu Marii Różańskiej składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które okazały życzliwość i zrozumienie otwierając przed Nią drzwi sopockich kamienic, a szczególnie Tym, którzy Ją tam zaprosili.

Wystawa Sopockie witraże została zrealizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Sopotu.