Widoki Motławy – Adam Fleks i Krystyna Kahsin

Serdecznie polecamy podwójną wystawę fotograficzno – malarską Widoki Motławy, która eksponowana będzie w Domu Uphagena w dniach 11 września – 10 listopada. Wernisaż w środę, 11 września o godzinie 18:00. Zapraszamy.

Autorzy  o swoich pracach (fragmenty)…

Cykl fotograficzny „Widoki Motławy powstał z inspiracji XVII wiecznym sztychem francuskiego autora, który został odwrócony stronami. „Och, tak też można!” – pomyślałem sobie. Gdy idziesz Długim Pobrzeżem od Zielonego Mostu w kierunku Żurawia, to widzisz go patrzącego w prawo. Kiedy idziesz od zakola Motławy w jego kierunku, to szczyt Żurawia spogląda w lewo, chociaż to ten sam Żuraw. Zaś w głębi widać Zielony Most. Nic się nie zmieniło, a wszystko jest inne.

Adam Fleks, GTF, ZPAF

 

Bogactwo form i barw czyni Motławę wdzięcznym tematem dla malarzy. Hałaśliwy nurt życia nad jej brzegami przykuwa uwagę każdego przechodnia. Silnie zaakcentowany Żuraw budzi podziw i respekt. Kilkusetletnie, tajemnicze spichlerze fascynują swą kratą spowitą dymem z parowców. Dźwięki statków, uderzającego o siebie takielunku jachtów i drewnianych żaglowców, tramwajów przeplatają się z głosami dochodzącym z kramów na Rybim Targu. A kiedy zbliża się noc, gwiazdy, niczym luźno rzucone myśli lśnią pomiędzy cieniami żagli osnutych poświatą księżyca. Choć na chwilę zanurzyć się w to bogactwo kolorów, zatrzymać się i uciec od pędzącego świata.

Krystyna Maria Kahsin