Maria Laskowska – Przewrotność spojrzenia

Serdecznie polecamy najnowszą ekspozycję prac Marii Laskowskiej, które prezentowane będą od 2 listopada do 15 stycznia 2020 w Centrum Handlowym Osowa. W sobotę, 16 listopada 2019r o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie, na które gorąco wszystkich zapraszamy.

Przewrotność spojrzenia, to krótkie cykle, które są próbą przeniesienia widza z obrazów codzienności do świata fantazji i odmienności, przewrotnie stworzonego z dwóch realnych obrazów. Przewijają się tu różne spojrzenia na miasto, architekturę, przyrodę, a każde z nich jest zachętą do pobudzenia wyobraźni. Fotografie powstały dzięki technice podwójnej ekspozycji przy udziale programu graficznego. Prace te są efektem dążenia do pokazania wielopłaszczyznowości i ulotności świata realnego.

Maria Laskowska

Absolwentka Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza w Gdańsku. W 2013 roku dołączyła do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Swoje prace prezentowała na kilku wystawach zbiorowych GTF w Gdańsku i Olsztynie takich jak : „Życie Gdańska”, „Parasole, Parasolki”, „Nie Brookliński most”, „Kawałek Świata”. Kilka prac zostało nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach fotograficznych m.in. „Człowiek i jego miasto w surrealu”, „ Barwy lasu”.

W 2014 roku jej fotografie muzyków jazzowych pojawiły się w książce Stanisława Danielewicza „Jazzowisko Trójmiasta”. Inspiracji szuka w sztuce abstrakcjonizmu, surrealizmu, podróżując wyobraźnią w świat nierzeczywisty pełen tajemnic i niedosłowności, czasem nawet magii.  Eksperymentuje z obrazem, kolorem, kompozycją, stosując technikę fotomontażu. Szczególnie upodobała sobie technikę podwójnej ekspozycji w cyfrowej rejestracji obrazu. Odkrywa zaskakujący potencjał tej techniki. Technika ta pozwala na uzyskanie mocniejszego wydźwięku niż pojedyncze zdjęcie. Przenikanie warstw, uzupełniające się elementy kompozycji i gam kolorów, wzmacniają nastrój, klimat i malarskość fotografii. Całość daje możliwość wielorakiej interpretacji obrazu przez odbiorcę.