Katarzyna C. Marciniak: Światy Równoległe – Odbicie Istnienia

Serdecznie zapraszamy na pierwszą w historii działania Galerii GTF wystawę ‘niefotograficzną’. 6 grudnia 2019 o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż prac Katarzyny C. Marciniak. Ekspozycja unikalnych form wykonanych na jedwabiu będzie prezentowana do 8 stycznia 2020r.

Na wystawie zaprezentowane zostaną także testowe realizacje cyjanotypii na podłożach tekstylnych, zrealizowane podczas spotkań Pracowni Ttechnik Alternatychmych GTF w wykonaniu Ewy Młodzianowskiej, Jerzego Kulczyckiego i Adama Dereszkiewicza.

Autorka o wystawie

Wystawa jest częścią większego projektu jaki tworzę od kilku już lat pod wspólnym tytułem „Ślady Natury”. W skład tego cyklu wchodzą jedwabne tkaniny artystyczne przygotowane metodą ekstrakcji barwnika roślinnego w bezpośrednim kontakcie z materiałem, co pozwala na swego rodzaju „przeniesienie istnienia” świata roślin na materię jedwabiu.

Wszystkie prezentowane prace powstały na przestrzeni tego roku a do „malowania” ich wybrałam rośliny, które są najbliższe mojemu otoczeniu. I tak, liście jakich użyłam do stworzenia tkanin pochodzą z mijanej przeze mnie codziennie brzozy, sumaka, kasztanu, klonu czy krzewu perukowca z pobliskiego mi Parku Oruńskiego. Jest jedno odstępstwo od tej zasady a mianowicie są tu też użyte liście eukaliptusa, który mnie niezwykle fascynuje swoją różnorodnością.

Dzięki procesowi polegającemu na poddaniu całych roślin, kwiatów i liści kąpieli wodnej bądź parowej – uzyskuję możliwość powstania bardzo różnorodnego zapisu w postaci śladu pozostawionego na jedwabnym podłożu.

Katarzyna C. Marciniak

Urodzona w 1970 roku w Łomży. Studia magisterskie na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie ze specjalizacją z grafiki warsztatowej. Dyplom z rysunku w pracowni prof. Stanisława Góreckiego w roku 1995 roku. Członek Związku Polskich Artystów Polska – Sztuka Użytkowa w Warszawie. Stypendium Artystyczne Miasta Gdańska w 2017 i 2019. Od 2018 otwarty przewód doktorski w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Od wielu lat poszukuje własnych form wyrazu w rysunku, grafice i tkaninie artystycznej. Od 9 lat prowadzi własną pracownię malowania jedwabiu skupiając się na działalności artystycznej i edukacyjnej. Od kilku lat tworzy cykl jedwabnych tkanin w technice naturalnego druku i farbowania pod wspólnym tytułem „Ślady Natury”. Początkowa inspiracja naturą, jaką widać było w jej rysunkach i grafice z lat studiów przerodziła się aktualnie w użycie samych roślin do „malowania” tkanin. Wystawy indywidualne i zbiorowe: 1994 – Galeria Biała Centrum Kultury – Lublin; 1995 – Galeria NN – Lublin; 1996 – Galeria BWA – Rzeszów; 2004 -Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka – Ciechanowiec; 2005 – Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka – Ciechanowiec; 2006 –Miejski Dom Kultury – Mielnik; Gminny Ośrodek Kultury – Boguty-Pianki; 2008 – Miejski Dom Kultury – Zambrów; Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka -Ciechanowiec; Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego – Białowieży; Galeria Ermitaż w Muzeum Łazienki Królewskie – Warszawa; 2014 – I Milanowskie Biennale Malarstwa na Jedwabiu – Milanówek; 2017 – Stypendium Artystyczne Miasta Gdańska; 201810. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej„Z Krosna do Krosna” – Krosno; Galeria Szary Ganek – Gdańsk; Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno Mazowieckiego w Łomży; Wydział Artystyczny UMCW -Lublin; Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Grafiki “Piękne Sztuki 2018” Radomsko; 2019– Muzeum Kultury Ukraińskiej w Svidnik – Słowacja-10th International Artistic Linen Cloth Biennial;

 

Mini Textile Art “SCYTHIA” The 9th International Biennal Exhibition, Ukraina; Micro Textile Art “SCYTHIA” The 9th International Biennal Exhibition, Ukraina; 11 Triennale Małych Form Malarskich – Toruń