Adam Dereszkiewicz “Magiczne łąki”

Polecamy wystawę fotogramów autorstwa Adama Dereszkiewicza wykonanych w technice mokrej cyjanotypii. Ekspozycja prezentowana będzie w Bibliotece na Żabiance, przy ul. Gospody 3b w Gdańsku. Wernisaż w piątek, 13 lipca o 18:00. Wstęp wolny.

O wystawie

Seria prac prezentowanych na wystawie nosi wspólny tytuł „Meadows” (łąki) i powstała w maju i czerwcu 2018 roku w technice mokrej cyjanotypii. To właśnie ta technika, jej plastyczność i zupełna niepowtarzalność każdego obrazu sprawia, że przedrostek ‘Magiczne” sam niejako znajduje sobie miejsce w tytule wystawy.

Cyjanotypia to technika reprodukcji obrazu znana od ponad 200 lat. Jest to jedna z najstarszych technik fotograficznych świata a jej zupełne początki obfitowały właśnie w motywy roślinne dzięki pracy brytyjskiej botanik Anny Atkins. Standardowo cyjanotypie są pięknie niebiesko-granatowe i dość powtarzalne, szczególnie jeśli do zrobienia odbitki używa się rysunku lub negatywu.

Jednak gdy do procesu włączymy wodę – wtedy pojawia się cała magia nieregularności, odcieni, rozbarwień i całkowita niepowtarzalność każdego fotogramu. Prace wykonywane są na grubym, bezkwasowym, bawełnianym papierze akwarelowym, co gwarantuje ich wieloletnią trwałość.

Nieprzebranym źródłem materiałów dla komponowania fotogramów były trawniki i łąki gdańskiej dzielnicy Żabianka. Stworzony w ten sposób cykl jest hołdem autora złożonym powtarzalnej a jednocześnie za każdym jej cyklem tak często innej w swojej fantastycznej formie, przyrodzie.

Przykładowe prace