Andrzej Wróblewski “AKT”

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę Andrzeja Wróblewskiego “AKT”. Wernisaż odbędzie się w dniu 7 września o godzinie 18:00. Będzie to jednocześnie rozpoczęcie kolejnego sezonu spotkań GTF. Ekspozycja będzie prezentowana w Galerii GTF przy Al Wojska Polskiego 8-10 w Gdańsku do 6 października 2017r.

O wystawie

Fotografia jest kompromisem między tym, kim jestem, a co chcę pokazać. Staram się wykorzystać obiektyw aparatu do postrzegania świata i zatrzymania w ułamku sekundy tego, co jest dla mnie ciągłą ciekawością nieustającego przemijania.

Tworzony od siedmiu lat projekt „Akt” jest odnajdywaniem piękna duszy kobiety i próbą zapisania tych poszukiwań w uproszczonym obrazie monochromatycznym najczęściej przy pomocy naturalnego światła zastanego.

Andrzej Wróblewski

 

(…) Indywidualna wystawa fotografii pana Andrzeja pt. „Akt” zbudowana jest z serii nienazwanych kompozycji monochromatycznych, których tematem jest akt kobiecy. Projekt pieczołowicie tworzony jest od siedmiu lat. Jest to niezwykle emocjonalny zapis w obiektywie aparatu.

Zestaw tych prac dostarcza informacji na temat przebiegu twórczych procesów. Wyobraźnia autora karmi się pejzażem kobiecego ciała, kontempluje, dokumentuje, kolekcjonuje „żywe” obrazy. Potem przetwarza i buduje z nich indywidualne kompozycje. Zauważalny jest twórczy dialog między modelką a artystą. Świadome wykorzystanie tego zjawiska jest budulcem większości prac i można sądzić, że stanowi dla niego artystyczny genotyp. Akty, zwłaszcza kobiece na przestrzeni dziejów sztuki inspirują artystów wszelakiej maści, stanowią temat wielu podziwianych dzieł sztuki. W pracach fotograficznych Andrzeja Wróblewskiego możemy zauważyć echa dawnych mistrzów malarstwa i rzeźby, tych którzy byli piewcami kobiecego piękna. (…)

Mariusz Białecki