Spichlerze Gdańskie w pracach Wojciecha Junga i Krystyny Kahsin

Gorąco polecamy wystawę “Były… piękne i dumne! Spichlerze Gdańskie” autorstwa Wojciecha Junga (fotografie) i Krystyny Kahsin (malarstwo), która eksponowana będzie w Bibliotece na Żabiance (ul Gospody 3b). Wernisaż w piątek 7 października o godzinie 17:00. W programie wykład profesora Januszajtisa.

Od autorów

Wyspa Spichrzów w ramionach Motławy. Harmonia murów i wody. Kraciaste ściany spowite dymem z parowców. Były… piękne i dumne ! Spichlerze Gdańskie. Prężyły się w złocistym blasku, by swym odbiciem w wodzie zachwycać. Na początku pełniły tylko rolę magazynów, potem częściowo przebudowane na siedziby firm i domy mieszkalne. Były osobliwością na skalę światową.

Strawione ogniem ostatniej wojny niszczały do czasów współczesnych. Nie sposób było przejść obojętnie. W 2010 roku zorganizowano konkurs architektoniczny na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. Obecnie trwają prace na jej północnym cyplu. Projekt budzi kontrowersje. Naszą wystawą chcemy Państwa przenieść w ruiny, jak również w świat przeszły, ale jakże piękny, tętniący życiem, by na koniec zadać pytanie, czy można pogodzić tradycję i współczesność?