Marcin Lilla – Solarigrafie

Najmocniej zapraszamy na spotkanie ze specjalistą w dziedzinie solarigrafii – otworkowej fotografii analogowej, w której prace powstają dosłownie przez lata naświetlania obrazu. Naszym gościem specjalnym, który zaprezentuje swoje prace i przybliży nam technikę solarigrafii będzie Marcin Lilla. Do zobaczenia w piątek 23 listopada o 18:00 w Galerii GTF.

Marcin Lilla o sobie

Z zawodu inżynier, pasjonat fotografii. Fotografuję od ponad 10 lat, począwszy na fotografii człowieka, obecnie wracam całkowicie do fotografii analogowej.

Hobbystycznie zająłem się fotografią otworkową z bardzo długimi czasami naświetlania. Nosi ona nazwę Solarigrafia, jest to technika negatywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie. Do tej techniki używam aparatów otworkowych, które buduję z tego co znajdę w domu. Najczęściej są to pudełka po kliszy lub puszki po napoju energetycznym. Materiałem światłoczułym umieszczonym wewnątrz aparatu jest czarno-biały papier fotograficzny zawierający sole srebra, który pod wpływem długotrwałej ekspozycji ciemnieje dając obraz negatywowy.

Dla mnie solarigrafia jest kwintesencją fotografii, podróżą w czasie, dzienniczkiem z zapisem mojego życia, połączeniem czasu i przestrzeni a także najzwyklejszym dowodem, jaką piękną pogodę mam za oknem. Fotografie które wykonuję zazwyczaj mają czas ekspozycji od 6 do 12 miesięcy, co pozwala na zarejestrowanie całkowitego spektrum drogi słońca na niebie. Często rejestruje zmiany zachodzące w przyrodzie, architekturze i strukturze obrazu takie jak rosnące krzewy czy drzewa, parkujące samochody, powstające lub wyburzane budynki, ruch budowlanych dźwigów, ruch statków. Staram się wykorzystać również ruch aparatu przymocowanego do obiektu wykonującego ruch względny wobec nieboskłonu co pozwala na uzyskanie abstrakcyjnych obrazów.

Obecnie w terenie naświetlam około 60 zdjęć, niektóre aparaty wiszą już od prawie 2 lat i czekają na idealny moment do demontażu.

Zapraszam na fanpage na którym zamieszczam wszystkie nowości: MarcinLillaPhotography