Plener GTF: Gdańsk – Strzyża

Wznawiamy odrobinkę zakurzoną ostatnio tradycję niedzielnych plenerów miejskich GTF. Warto będzie zarówno odwiedzić stare, znane nam już kąty miejskie jak i poznać jego nowe oblicza – te całkiem nowo powstałe jak i takie, w które po prostu jeszcze nie wchodziliśmy ;)

Liczymy na udział miłośników i mieszkańców Strzyży, którzy pokażą nam swoją dzielnicę z własnej perspektywy znanych im miejsc, przejść między domami i podwórek.

Gdańsk Strzyża

Serię plenerów rozpoczniemy w miejscu jakby ‘wciśniętym’ pomiędzy dwie duże dzielnice Gdańska. Strzyża zlokalizowana jest pomiędzy Wrzeszczem a Oliwą i tak na prawdę zaczęła być głośno wymawianą nazwą w momencie powstania planów kolejki metropolitalnej i ciut wcześniej – zmian w trasach tramwajowych (początek linii 5 i 9, stacja PKM Strzyża)… wcześniej – z całym szacunkiem – było o niej dość cicho.

Dzielnica charakteryzuje się dużą ilością zieleni i ciekawą zabudową. Głównie trzema jej typami – długimi domami charakterystycznymi dla architektury międzywojennej, domkami jednorodzinnymi na krętych malowniczych uliczkach i sporym osiedlem z czasów PRL – silnie nasyconym elementami OPL – wieżyczki obserwacji na dachach, wywietrzniki schronów na podwórkach itd, dodatkowo zajezdnia tramwajowa w przebudowie i okalająca dzielnicę linia PKM.

Plan działania

Plener zaczniemy w niedzielę 11 września o godzinie 10:00. 

Spotykamy się na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego – vis a vis Żaka po stronie skweru z pomnikiem Piłsudskiego.. Jest tam miejsce do zaparkowania samochodu (choć najlepiej dojechać transportem miejskim). Przystanek tramwajowy “Wojska Polskiego”, linie 5, 6, 9, 11, 12, Tuż obok jest też przystanek SKM Gdańsk Zaspa.

Preferowana trasa przejścia to część dzielnicy od Wojska Polskiego na południe – ulicami Szymanowskiego lub Karłowicza (ciekawiej) można trafić pod las między domki jednorodzinne, aż do mostku nad PKM, potem trochę się cofnąć i przejść do ‘centrum’ dzielnicy’ – w okolice placu/parku przy ul Struga i dalej w stronę zajezdni przez pewne ciekawe osiedle, lub obejść dookoła zajezdnię tramwajową ulicą Chrzanowskiego aż do Polanki i wzdłuż nasypu do Abrahama.

Miejsce i czas zakończenia zależne oczywiście od tego czy się rozproszymy, czy pójdziemy większą grupą. Preferowane zakończenie o 14:00 na Abrahama 7, bo wtedy otwiera się Pub Spółdzielnia :D ..i można tam będzie tradycyjnie przy soczkach i kawkach posiedzieć i pogadać o fotografii i sprawach wszelkich.

(Duża mapa – plik jpg)