Architektura: Spotkanie 1 – trochę teorii

Teoretyczne spotkanie dotyczące fotografii architektury, zrealizowane w ramach Otwartych Warsztatów Fotograficznych GTF.

Na spotkaniu zostały przedstawione sposoby prostowania optycznego i cyfrowego zdjęć architektonicznych. Omówiono i zaprezentowano na przykładach fotograficznych ogólnie pojęte ‘klasyczne’ podejście do fotografii architektury, gdzie obiekty przedstawiane są z wyprostowaną perspektywą. Zdjęcia prezentacyjne pochodziły głównie z wcześniejszych plenerów GTF “Architektura Wolnego Miasta Gdańska”.

Było dużo pytań i dużo odpowiedzi. Została także podniesiona dość istotna kwestia “Jak fotografować architekturę”. Na które to pytanie każdy musiał znaleźć swoją własną odpowiedź, bo wszystko zależało od podejścia fotografa. Czy zdecyduje się opracować temat odtwórczo, dbając o najdrobniejsze detale, prostowanie linii perspektywy i wszelkie zasady… czy też zdecyduje dodać własny pierwiastek artystyczny i zastaną formę przestrzenną przetworzyć wedle własnego pomysłu i sposobu postrzegania.

Jako towarzystwo promujące głównie podejście artystyczne – gorąco będziemy kibicować właśnie wszelkim formom dodającym coś od siebie i przetwarzającym zastaną rzeczywistość ;)