Archiwum fotograficzne GTF swoją historią sięga początków działalności stowarzyszenia. Przez dekady swojego istnienia wraz ze zmianami lokalizacji, zarządów a nawet ustroju państwowego przeszło bardzo długa drogę a i jego objętość zmieniała się z różnych, historycznych już teraz powodów.
Od około 2010 roku zostały podjęte działania mające na celu jego usystematyzowanie. W roku 2014 zostało zarejestrowane jako Archiwum Społeczne. Na dzień dzisiejszy – po najnowszej przeprowadzce do Siedziby GTF w październiku 2016roku trwa jego przegląd, uzupełniane powoli jego zasoby przez członkinie i członków stowarzyszenia przynoszących sukcesywnie jego fragmenty przechowywane wiele lat w domach prywatnych.
- Na listopad 2016 roku przygotowana została też pierwsza od wielu lat, w pełni archiwalna, wystawa fotografii portretowej (gtf.org.pl/2016/10/z-archiwum-gtf-portrety/).
- Wiele prac archiwalnych znalazło też miejsce w Wystawie Jubileuszowej 70-lecie GTF oraz powstałym z tej okazji albumie (gtf.org.pl/2017/04/70-lecie-gtf-wystawa-jubileuszowa/)
Opis archiwum
Objętość zbioru szacujemy na ponad 3000 prac foto i dokumentów:
- Ponad 2,5 tys archiwalnych prac członków towarzystwa
- Księgi pamiątkowe, drobne druki (np. zaproszenia oraz rachunki), dokumenty z lat ’80, dokumenty i materiały różne z lat 50. XX w,
- „Informator” (biuletyn GTF) – 26 numerów z okresu od 28 maja 1965 do października 1974 roku,
- ręcznie pisany skorowidz książek z biblioteki GTF, bez żadnych datowań,
- 364 zachowane deklaracje członkowskie z lat 1949–1972
Współpraca
Archiwum GTF jest zarejestrowane rejestrze nadzorowanym przez Archiwum Państwowe i Ośrodek Karta (pod numerem 1040) oraz w systemie Cyfrowych Archiwów Społecznych (CAS25).
W zakresie prac nad Archiwum GTF współpracujemy z Ośrodkiem Karta, Stowarzyszeniem Archiwistów Pomorskich oraz Archiwum Narodowym w Gdańsku.
Materiały archiwalne są sukcesywnie digitalizowane i jeśli ich status na to pozwoli – będą także udostępniane stopniowo on-line.
Wsparcie
Jeśli chcesz przekazać nam swoje prywatne zbiory fotograficzne – pamiątki rodzinne lub owoc życiowej pasji – chętnie przejmiemy te materiały by zachować je dla potomnych.Prosimy o kontakt email lub bezpośredni, na spotkaniach GTF.
Archiwum wymaga też nakładów finansowych – można nas wspierać wpłatą dowolnej kwoty na nasze konto, koniecznie z dopiskiem „na cele statutowe” – informacja o nr konta jest w zakładce 'kontakt’.