Sławomir Fiebig. 60 lat z aparatem.

Zapraszamy do Galerii GTF w dniach 18.11.2022 – 20.12.2022 na wystawę fotografii Sławomira Fiebiga. Wernisaż 18.11.2022 ((piątek) o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Od Autora

Właściwie urodziłem się skazanym na fotografię. W domu rodzinnym w Żerkowie były 2 aparaty: Zeiss Ikon BOX-TENGOR (6×9 cm) i małoobrazkowa Welta. W sąsiednim budynku mieścił się zakład fotograficzny, a syn fotografa był moim przyjacielem. Razem z nim bawiliśmy się luxografią na przeterminowanych papierach fotograficznych. Dziadek po kądzieli był zaawansowanym fotoamatorem i jeszcze przed I wojną światową fotografował na barwnych płytach Autochrome, w które zaopatrywał się w stolicy (w Wiedniu). Niestety jego dorobek przepadł w zamęcie II wojny, pozostało tylko śmiałe, czarno-białe zdjęcie Babci z dzieckiem przy piersi.

Pierwsze swoje zdjęcia wykonywałem aparatem BOX-TENGOR na filmach AGFA, które pozostały w naszym domu po ucieczce niemieckiego farmaceuty. I tą właśnie kamerą sfotografowałem w 1962 roku budowaną w Żerkowie wieżę telewizyjną. Ze względu na dokumentalną wartość tego zdjęcia, uznałem to za początek mojej świadomej działalności w dziedzinie fotografii.

Większość pokazanych na wystawie jubileuszowej zdjęć została wykonana w czasach PRL. Ważne w moim dorobku zdjęcia dokumentujące wydarzenia historyczne pokażę przy okazji innej wystawy.